koyun sürüsü

“Çoban Köprüsü” Projesi Tanıtıldı

596 0

Çoban Köprüsü Projesi Erasmusdays 2020 Etkinliği Karamanlı Kağılcık köyü tanıtım etkinliği yapıldı.

Erasmusdays 2020 kapsamındaki yapılan etkinlik İlimiz Karamanlı ilçesi, Kağılçık köyü Bahçeözü mevkiinde düzenlenen tören ile yapıldı. Törene Vali Yardımcısı Mehmet YILDIZ,  Ak Parti Burdur Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Katip Üyesi Bayram ÖZÇELİK, Karamanlı Kaymakamı Mesut COŞKUN, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin DALGAR, Burdur İli Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa YILDIZ, Ziraat Odası Başkanları ve ayrıca Ak Parti İl Başkanı Volkan MENGİ, İl Genel Meclis Başkanı Murat AKBIYIK, Karamanlı İlçe Belediye Başkanı Fatih SELİMOĞLU, Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet SERTTAŞ ile çok sayıda çobanımızın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’müzce hazırlanan projede, Cordoba Üniversitesi(İspanya), Belgrad Üniversitesi(Sırbistan) ve Veteriner Araştırma Enstitüsü (Yunanistan) ile Burdur Valiliği, Burdur Tarım ve Orman Müdürlüğü, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Burdur Ziraat Odası yer alıyor.

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Çoban Köprüsü Projesi ile Avrupa da ve Ülkemizde küçükbaş hayvancılık konusunda verimliliğin arttırılması, çobanlık mesleğine yönelik farkındalığın arttırılması, çobanların refah seviyelerinin yükseltmesi, küçükbaş işletmelerinde yeni anlayışların benimsenerek uygulanması, Hayvan refahına yönelik uygulamaların arttırılması hedeflenmektedir.

Proje Kapsamında 5 Adet Ulus ötesi toplantı ve 2 adet Eğitim hareketliliği yapılacak olup; Ulus ötesi toplantılardan ikisi Ülkemizde diğer 3 toplantı ise Sırbistan, Yunanistan ve İspanya da gerçekleştirilecektir. Ulus ötesi toplantılara her ortak 2 temsilci ile katılım sağlayacaktır. Eğitim Hareketliliği ise Sırbistan ve Yunanistan da gerçekleştirilecektir. Eğitim hareketliliklerine projede belirtilen kriterleri sağlayan çobanlar ve ortaklardan eğitimciler katılacaktır. Her hareketlilik için farklı çobanların katılımı sağlanacaktır. Katılacak çobanların en az %50 sinin kadın olması gerekmektedir.